Grzyby halucynogenne w Polsce

Źródło: https://shroom.it/index.php

Jakie rodzaje grzybów halucynogennych w Polsce można spotkać najczęściej?

Rodzaje grzybów halucynogennych w Polsce ograniczają się niemal wyłącznie do łysiczki lancetowatej, która zawiera w sobie psylocybinę oraz śladowe ilości innych substancji o działaniu psychodelicznym. Takie związki występują również w popularnym gatunku Psilocibe cubensis, czyli dużo przystępniejszej w hodowli łysiczce kubańskiej. Zgodnie z obowiązującym prawem zarodniki tego grzyba można wytwarzać i przechowywać wyłącznie w celach kolekcjonerskich, obserwacyjnych i badawczych. Ich bogatą ofertę posiada nasz sklep internetowy Shroom.it.

Występowanie w naturze

Grzyby psylocybinowe w Polsce dość trudno zidentyfikować, ponieważ posiadają typowe dla wielu powszechnie spotykanych gatunków ubarwienie w odcieniach brązu i żółci. Taki wygląd jest specyficzny dla różnych grzybów niejadalnych, które nie posiadają substancji psychodelicznych. Do przypadkowego spożycia łysiczki dochodzi jednak rzadko. Zdarzają się jednak odwrotne pomyłki, tj. natrafianie na inne grzyby podczas poszukiwania odmian psylocybinowych. Dotyczy to np. nieaktywnych kołpaczków. Występujące w Polsce łysiczki lancetowate są dość dobrze przystosowane do rozwoju w klimacie umiarkowanym.

Właściwości halucynogenne

Na właściwości halucynogenne takich grzybów wpływa przede wszystkim zawartość specyficznych związków chemicznych. Psylocybina może dawać zróżnicowane efekty, w zależności od wieku, indywidualnych cech charakteru i stanu psycho-fizycznego użytkownika czy też przyjętej dawki. Grzyby psychodeliczne stosowane są już od wielu stuleci. Przedstawiciele starożytnych społeczeństw i kultur korzystali z nich w celach leczniczych i rekreacyjnych, a także, aby poszerzać stan świadomości, wywoływać stany euforyczne czy osiągać doświadczenia duchowe. Poszczególne grzyby psylocybinowe różnią się zawartością psylocybiny, dlatego długość, intensywność, jakość i sam rodzaj wrażeń może być odmienny.