Kable do ładowania samochodów elektrycznych

Źródło: https://evchargeplus.pl/

Kable do ładowania samochodów elektrycznych należą do podstawowych produktów, z których na co dzień korzystają posiadacze aut elektrycznych. Energię dla takiego pojazdu dostarczać można na różne sposoby, w tym poprzez zastosowanie ładowarki mobilnej lub stacji ładowania. Kabel jest niezbędnym akcesorium, jeżeli punkt poboru nie posiada przewodu zamontowanego na stałe. Wiele produktów tego typu znaleźć można w ofercie naszego sklepu EV Charge Plus.

Jak prawidłowo wybrać kable do ładowania samochodów elektrycznych?

 

Kable do ładowania samochodów elektrycznych wyposażane są we wtyki z obu stron, które mogą być oznaczone jako typ 1 lub typ 2. Ich rodzaj należy wybierać zależnie od tego, jakie dany pojazd posiada gniazdko ładowania. Standardem europejskim jest typ 2, natomiast typ 1 wykorzystywany jest głównie w autach japońskich, amerykańskich i niektórych francuskich. Kabel typu 2 może osiągać moc na poziomie nawet 22 kW, czyli zdecydowanie więcej od kabla typu 1, który zapewnia 7,4 kW. Przekłada się to znacznie szybszy proces ładowania baterii w samochodzie elektrycznym.

Kompatybilność wtyków i możliwości ładowania

 

Aby dopasować kabel typu 1 lub typu 2 do modelu samochodu, należy sprawdzić kompatybilność wtyków. Nie jest to trudne, ponieważ wszystkie europejskie auta EV wyprodukowane po 2019 korzystają z przewodów drugiego typu. Aby zweryfikować zgodność z posiadanym pojazdem, wystarczy sprawdzić specyfikację produktu. Kable obu typów różnią się także możliwościami ładowania. Przewody typu 1 są przystosowane tylko do jednej fazy, podczas gdy przewody typu 2 mogą obsługiwać wszystkie trzy fazy. W praktyce przekłada się to na większą prędkość ładowania pojazdu przez drugi rodzaj kabla. Nie wszystkie auta elektryczne są jednak w stanie osiągać docelowe 22 kW, dlatego nawet wybór kabla o mocy wyższej nie przyspieszy czasu ładowania. Z tego względu warto sprawdzić maksymalną moc pojazdu wyrażoną w amperach.