Pozycjonowanie stron dla mniejszych firm

Od czego zacząć?

Pozycjonowanie stron dla mniejszej firmy powinniśmy rozpocząć od analizy sytuacji obecnej w naszej firmie. Pod uwagę należy wziąć inne firmy, które funkcjonują już od dawna i zdobyły wysoką pozycję w Google. Tacy właśnie giganci, którzy pokazują się na pierwszych miejscach powinniśmy być dla nas motywacją i jednocześnie celem.

Czy to w ogóle ma sens?

Wiele osób zastanawia się czy pozycjonowanie stron nie jest walką z wiatrakami? Oczywiście, że nie. Rozwiązaniem idealnym może się okazać zawężone pozycjonowanie na sformułowania mniej popularne. Na przykład gdy prowadzimy miejski portal internetowy z wiadomościami, to nie pozycjonujmy się na takie frazy jak: wiadomości, wiadomości Polska. Byłby to przysłowiowy strzał w kolano. Lepiej postawić na frazę: wiadomości Siemianowice Śląskie czy też Siemianowice Śląskie informacje.

Dla internetowych sklepów, przy których sama lokalizacja nie odgrywa specjalnie żadnej roli, to dużo lepszym rozwiązaniem jest skupione pozycjonowanie na produktach konkretnych. Nie zawsze muszą to być wyjątkowe produkty. Lepszym wyborem będą produkty rzadko spotykane. Warto zastosować także tak zwane długie ogony. Przykładem takiej frazy jest: nazwa marki plus sklep czy tez nazwa kreacji plus sklep internetowy. Podejście tego rodzaju ma swoje źródła już w ekonomii. W tego rodzaju pozycjonowaniu chodzi o nic innego jak o to, że większy statystycznie ruch tworzą zbiorczo frazy mało popularne. Bardziej małym firmom poleca się pozycjonowanie Bydgoszcz pod kątem wielu bardziej złożonych fraz oraz słabszych, niż wkładanie pieniędzy oraz czasu w walkę o sformułowania proste oraz super popularne.

Okazuje się, że nie tylko frazy dobrze skonstruowane decydują o powodzeniu samego pozycjonowania SXO – niezmiernie ważna jest budowa strony oraz sama treść. W kwestii samej konstrukcji witryny pamiętać należy o zasadach podstawowych samego web usability oraz korzystaniu ze swoich własnych rozwiązań, a nie z szablonów. Ona musi być wygodna dla wszystkich użytkowników – pod uwagę wziąć trzeba bardzo szerokie spektrum urządzeń, z których tak naprawdę korzystają.