Rehabilitacja psów. Kiedy warto o niej pomyśleć?

Źródło: https://wetgliwice.pl/

Na czym polega rehabilitacja psów i innych zwierząt domowych?

Rehabilitacja psów i innych zwierząt domowych to bardzo szerokie pojęcie. Jej podstawowym celem jest jak najszybsze przywrócenie zwierzęciu pełnej sprawności fizycznej, np. po złamaniu, kontuzji czy operacji. Opiekunowie czworonogów często rozważają więc wdrożenie tego typu terapii właśnie w przypadkach związanych bezpośrednio z urazami fizycznymi. Coraz częściej zabiegi z jej zakresu wykorzystuje się jednak także w profilaktyce niektórych chorób, a także przy schorzeniach niezwiązanych bezpośrednio z układem ruchu.

Jakie rodzaje zabiegów z tego zakresu oferują specjaliści?

Specjaliści zajmujący się tą dziedziną terapii zwierząt domowych oferują różne typy i rodzaje zabiegów. Wbrew pozorom pod pojęciem rehabilitacji ukrywa się bowiem znacznie więcej niż to, o czym większość z nas myśli, słysząc ten termin, a więc lecznicza gimnastyka. Kinezyterapia, bo tak brzmi jej profesjonalna nazwa, to tylko jedno z możliwych rozwiązań. Poza nią zoofizjoterapeuci zajmują się także:

  • masażami leczniczymi,
  • hydroterapią,
  • fizykoterapią, w której skład wchodzi m.in. leczenie ultradźwiękami oraz zabiegi termo-, magneto-, elektro- i laseroterapeutyczne.