Serwer chmura – niedzielony i wydajny hosting

Wybierając serwer chmura prezentuje się jako nowy sposób zarządzania treścią i aplikacjami internetowymi. Ideą hostingu w chmurze jest udostępnienie zawartości strony internetowej na serwerach w wirtualnej, wydzielonej przestrzeni. To sprawia, że łatwo jest je skalować, w zależności od obciążenia i potrzeb. Cloud hosting jest również znany jako „platforma jako usługa”, i może być stosowana zarówno dla biznesu i stron osobistych. Bywa wykorzystywany do testowania aplikacji pod obciążeniem.

To nie jest fizyczny serwer, który można kupić od dostawcy usług hostingowych. Serwer w chmurze ma wiele instancji, które mogą być kopiowane z jednej centralnej lokalizacji. W istocie, to co dostajesz od hostingu w chmurze jest zwirtualizowana mocą obliczeniową. Każdy klient dostaje swoją własną maszynę wirtualną, która nie dzieli się zasobami z innymi klientami.

Serwery te mogą znajdować się w centrum danych lub mogą być emulacją oprogramowania działając na sieci komputerowej dużej skali, takiej jak Amazon.

Cloud computing to dostarczanie usług obliczeniowych – serwerów, pamięci masowej i aplikacji – przez Internet. Usługi takie jak serwer chmura może oferować na zasadzie pay-per-use.

Elastyczność chmury oznacza, że może ona sprostać zmieniającemu się zapotrzebowaniu. Jeśli popyt wzrasta, automatycznie udostępniane są większe zasoby; jeśli popyt maleje, zasoby są udostępniane innym użytkownikom i użytkownik może z nich (tymczasowo) zrezygnować. Chmura jest więc bardzo efektywnym kosztowo sposobem radzenia sobie z wahaniami obciążenia pracą.