Wymiana płynów hamulcowych – jak to zrobić?

Wymiana płynu hamulcowego jest jedną z najmniej efektownych czynności, jakie można wykonać, ale jest to również jedna z najbardziej krytycznych części utrzymania samochodu. Ważne jest, aby płyn hamulcowy był stale uzupełniany, a w tym celu należy go wymieniać co najmniej raz w roku.

Jest kilka powodów, dla których wymiana płynu hamulcowego powinna być priorytetem. Po pierwsze, płyn hamulcowy jest higroskopijny, co oznacza, że z czasem pochłania wilgoć. Z czasem zawartość wody w płynie hamulcowym wzrasta i skuteczność hamowania Twojego samochodu zacznie spadać. Zauważysz to, ponieważ dłużej trwa zatrzymanie pracy hamulców po naciśnięciu pedałów – jest to spowodowane tym, że płyn stał się mniej lepki w wyniku działania wody. W końcu może to doprowadzić do całkowitej awarii układu hamulcowego, jeśli nie zostanie to naprawione.

Drugim powodem regularnej wymiany płynu hamulcowego jest bezpieczeństwo. Jeśli zbyt długo zwlekasz z jego wymianą, istnieje ryzyko, że wycieknie on na inne elementy, takie jak hamulce postojowe, a nawet na opony! W takim przypadku hamowanie będzie odbywać się na zasadzie tarcia, a nie ciśnienia hydraulicznego, co może prowadzić do poważnych obrażeń lub śmierci, jeśli nie zostanie natychmiast naprawione.