Diody prostownicze stosowane są w wielu urządzeniach elektronicznych, od sprzętu AGD po pojazdy. Są również szeroko stosowane w wyposażeniu systemów transportu miejskiego, takich jak pociągi metra czy tramwaje.
Spis treści
Gdzie je znajdziemy?
Wykorzystywane są w zasilaczach i obwodach wysokiej częstotliwości, gdzie zamieniają prąd zmienny na prąd stały. Stosuje się je również w zasilaczach impulsowych do przekształcania napięcia wejściowego z prądu zmiennego na stały. Głównym celem tych urządzeń jest przekształcenie prądu zmiennego w prąd stały. W niektórych przypadkach prostowniki są używane do konwersji częstotliwości pomiędzy dwoma różnymi częstotliwościami (na przykład 60Hz i 400Hz).
Diody prostownicze znajdują swoje przeznaczenie w wielu sytuacjach, takich jak montaż powierzchniowy i przelotowy, jednak większość wymaga urządzeń o niskim profilu i małej powierzchni.
Istnieje kilka różnych rodzajów prostowników:
- Prostowniki mocy – zamieniają napięcie zmienne na napięcie stałe;
- Prostowniki sygnałowe – przekształcają prąd zmienny w prąd stały;
- Prostowniki sygnałów RF – przekształcają sygnały RF na prąd stały;
- Czujniki prądu – mierzą amplitudę prądów zmiennych;
Najczęściej spotykane diody prostownicze to diody oparte na krzemieniu i diody oparte na germanie. Odmiana oparta na krzemie ma większą szybkość przełączania niż diody oparte na germanie (około 6 GHz > 1 GHz), ale mają one również niższe napięcia przebicia i nie mogą wytrzymać tak dużego prądu wstecznego przed uszkodzeniem, jak diody oparte na germanie (około 20 V < 100 V).