Aby podłączyć chmurę i rozpocząć pracę, wystarczy otworzyć żądaną stronę w przeglądarce, zarejestrować konto, zalogować się i zacząć korzystać z chmury. W rzeczywistości chmura to zbiór serwerów do przetwarzania danych, rozmieszczonych geograficznie w dużej odległości od siebie i połączonych szybką siecią. Duże firmy mogą mieć setki tysięcy takich serwerów (tylko Google 10 lat temu miał milion serwerów). Uogólniona zasady:
- Każde centrum danych jest połączone z Internetem wieloma kanałami.
- Wchodząc do chmury użytkownik łączy się z najbliższym i najbardziej rozładowanym węzłem.
Jednocześnie każdy deweloper ukrywa schemat interakcji między serwer chmura, które mogą znajdować się w różnych krajach i kontynentach. Jednak ich położenie geograficzne nie odgrywa żadnej roli, najważniejsza jest przepustowość kanału.
Rodzaje serwerów w chmurze
Istnieje wiele rodzajów oprogramowania takiego jak serwer Chmura. Najbardziej znane i najczęściej spotykane hosty plików to: Dropbox, OneDrive, Google Drive, Yandex. Drive, Cloud, itp. Większość z nich opiera się na oprogramowaniu na żądanie i Utility computing.
W przypadku korzystania z chmur z koncepcją oprogramowania na żądanie, użytkownik ma dostęp do serwera przez Internet bez konieczności zakupu oprogramowania. Logowanie może odbywać się przez przeglądarkę lub aplikację mobilną. Jest to podstawa darmowych usług pocztowych: Hotmail, Gmail, itp.
Drugi rodzaj stosowanego oprogramowania, Utility-computing, umożliwia synchronizację plików i kopii zapasowych, dostosowując dostęp do treści (muzyka, zdjęcia, dokumenty). Dropbox, OneDrive, iCloud, SugarSync i inne usługi bazują na tym rozwiązaniu.
Najpopularniejsze obecnie chmury to Google i Microsoft. Łączą one wiadomości e-mail i treści multimedialne w jednym interfejsie. https://vmgen.pl