Opony rolnicze – kilka informacji

Opony rolnicze są przeznaczone do stosowania w sprzęcie rolniczym, aby zapewnić przyczepność na miękkich lub mokrych nawierzchniach. Typy opon są określane na podstawie rodzaju nawierzchni, z którą mają się zmagać, wagi, jaką mogą unieść, oraz przewidywanej maksymalnej prędkości. Opony są szeroko stosowane w rolnictwie do transportu upraw. Wykorzystywane są również w transporcie ciężkiego sprzętu w pobliże gospodarstw.

Jaka jest różnica między oponą terenową/traktorową w błocie a oponą terenową/rolniczą?

Różnica między oponą do ciągnika a oponą rolniczą polega na tym, że ta pierwsza jest używana do jazdy na długich dystansach, a druga do lekkiego rolnictwa. Opona terenowa, zwana także oponą rolniczą lub AT, ma rowkowany wzór bieżnika, który zapewnia przyczepność w każdym terenie.

Jak działają opony rolnicze? Jak są wykonane? Jak wybrać odpowiedni do swoich potrzeb?

Opony są wytwarzane przez umieszczenie warstwy gumy wokół wewnętrznej plastikowej dętki. Gdy opona jest napompowana, ciśnienie powietrza chroni dętkę przed uszkodzeniem. Ciągnik potrzebuje opon rolniczych, które najlepiej sprawdzą się w równym terenie. Niektóre opcje opon rolniczych obejmują opony pneumatyczne, które są wypełnione powietrzem i mogą być używane na płaskich powierzchniach, lub opony z pełnej gumy, które zapewniają przyczepność na każdym rodzaju terenu. Właściwy typ opony zależy od tego, jakie elementy trakcyjne wykorzystuje Twój pojazd. Na przykład, jeśli masz pojazd terenowy, który wymaga niskoprofilowych opon wyposażonych w głębokie rowki zwiększające przyczepność, będziesz potrzebować opony pneumatycznej bez bieżników widocznych na zewnątrz nadkoli.